زنجیره تامین شبکه‌ای با هدف تامین خدمات و کالاها است. مدیریت زنجیره تأمین در برگیرنده تامین کنندگان، تولید کنندگان، فروشندگان و توزیع کنندگان است. استراتژی زنجیره تامین جهت افزایش رضایتمندی مشتریان تلاش می‌کند.

مدیریت زنجیره تأمین چیست؟

Supply Chain Management یا همان مدیریت زنجیره تامین وظیفه هماهنگی در تولید، مکان یابی، موجودی، بسته بندی و حمل و نقل محصولات و خدمات ثبت شده از سوی مشتریان را برعهده دارد. در تعریف دیگر به طور کلی می‌توانیم بگوییم که مدیریت زنجیره تأمین، کاربردی از روش‌های کارآمد برای تامین کنندگان، تولید کنندگان، انبارها و فروشندگان جهت به حداقل رساندن هزینه‌ها است. به شکلی که کالاها در زمان مناسب تولید و توزیع شوند.

عوامل موثر در زنجیره تامین چیست؟

 1. شکل گیری اعتماد متقابل میان مشتریان و تولید کنندگان.
 2. به اشتراک قرار دادن اطلاعات بین تولید کنندگان و مشتریان.
 3. اهداف یکسان و هماهنگ تولید کنندگان و مشتریان.
 4. شراکت تولید کنندگان و مشتریان در طراحی زنجیره تامین.
استراتژی زنجیره تامین
مدیریت زنجیره تامین

گام‌های اصلی استراتژی زنجیره تامین:

 1. برنامه ریزی
 2. منابع تامین
 3. ساخت و تولید
 4. توزیع
 5. پشتیبانی
 6. ارزیابی نهایی

مدیریت اطلاعات در زنجیره تامین:

اهمیت مدیریت اطلاعات در فناوری اطلاعات مهم است. در زنجیره تامین به کمک فناوری اطلاعات گردش مناسب اطلاعات و همچنین انتقال صحیح آن‌ها باعث اثر بخشی بیشتر و آسان‌تر شدن مدیریت اطلاعات مشتریان می‌شود. مدیریت اطلاعات در حوزه مدیریت زنجیره تامین باعث هماهنگی صحیح تر و اثرات قابل توجهی همچون افزایش سرعت، دقت، کیفیت و سایر ابعاد داده‌ها می‌گردد.

برنامه ریزی و منابع تامین در استراتژی زنجیره تامین:

مدیران یک کسب و کار باید زنجیره تامین را طراحی کرده و سپس از معیارهای مفید و موثر استفاده کنند. اما تمامی کسب و کارها جهت ارائه خدمات و محصولات نیاز به تهیه کالا و خدمات مورد نیاز مشتری دارند. بنابراین باید تامین کنندگان مناسبی انتخاب کنند.

تولید و توزیع در استراتژی زنجیره تامین:

یکی از مهم‌ترین مراحل، ساخت و تولید محصولات و خدمات مورد نیاز است. در این مرحله محصولات طراحی، تولید، بسته بندی و برای تحویل هماهنگ و توزیع می‌شوند. مدیران زنجیره تامین در این بخش فعالیت‌های لازم جهت پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، تست کیفیت، میزان تولید و… را مورد توجه و بررسی قرار می‌دهند. پس از مرحله تولید به دریافت سفارش از مشتری، تعیین زمان تحویل، تنظیم صورتحساب و دریافت هزینه است.

مدیریت زنجیره تامین
زنجیره تامین چیست؟

پشتیبانی و ارزیابی نهایی در استراتژی زنجیره تامین:

اگر محصول و خدمات ارائه شده به مشتری مشکلی داشته باشد. یا به هر دلیل مطابق با سفارش مشتری نباشد لازم است جهت بررسی به انبار برگردانه شود و اعتراض مشتری رسیدگی و پاسخ داده شود. در آخر کارایی بیشتر زنجیره تامین لازم بر ارزیابی نهایی که شامل امور مالی، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، طراحی و تولید محصول، مدیریت نمونه کارها، فروش و تضمین کیفیت است.

7 اصل مهم مدیریت زنجیره تأمین:

 1. تقسیم بندی مشتریان هدف بر اساس نیاز آن‌ها.
 2. سفارش سازی شبکه.
 3. بررسی و ارزیابی سیگنال‌های بازار.
 4. ایجاد دسترسی آسان مشتری به محصول.
 5. مدیریت موثر منابع به منظور کاهش خرید مواد اولیه و خدمات.
 6. پشتیبانی از سطوح مختلف.
 7. بررسی و ارزیابی فرآیندها.
مدیریت زنجیره تامین

موانع پیاده سازی مدیریت زنجیره تأمین چیست؟

 • تعداد مراکز تصمیم گیری برای تولید، تبدیل جریان کالا است. این موضوع نوسان تقاضا در طول زنجیره را تشدید می‌کند.
 • با توجه به این که سالیان از سال از روش‌های قدیمی حساب و کتاب دفتری و عادت به کاغذ بازی، اگر نتوانید از سیستم فناوری اطلاعات و روش‌های جدید استفاده کنید. در مدیریت زنجیره تامین خود به مشکل بزرگی خواهید خورد.
 • پیچیدگی اتوماسیون زنجیره تامین فراتر از محدوده کسب و کار شما است. و برای بهتر شدن کسب و کار خود باید از آن استفاده کنید.
 • این نوع مشکلات زمانی اتفاق خواهد افتاد که مشتریان محصولی را میخواهند که در دسترس نیست.

فرایند زنجیره تامین:

 1. مدیریت اطلاعات.
 2. مدیریت لجستیک.
 3. مدیریت روابط.

کلام آخر:

هر سازمان و کسب وکاری نیاز به زنجیره تامین جهت پیشرفت خود دارد. امروزه اگر مدیریت مناسبی در زمینه فعالیت خود نداشته باشید نسبت به سایر رقبا پیشرفت مناسبی نمیکنید و مشتریان از شما ناراضی خواهند بود. اگر هنوز اطلاعات کافی در این زمینه ندارید میتوانید با تیم پشتیبانی ژیپان در تماس باشید.