امروزه بسياري از فروشگاه‌هاي بزرگ و زنجيره‌اي به سمت استفاده از محصولات مایکروسافت روی آورده‌اند. یکی از این محصولات پرطرفدار، پايانه‌هاي فروش (POS) مایکروسافت هستند. اين پايانه‌ها با داشتن سيستم‌هاي كنترل حسابداري و بهره‌گيري از نمايشگرهاي رنگي و استفاده آسان، مزيت‎‌هاي زيادي براي فروشگاه‌ها داشته‌اند. مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای با مایکروسافت تحولی شگرف در دنیای فناوری اطلاعات است.

از مزایای مدیریت فروشگاه با محصولات مایکروسافت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. آسان تر شدن روند دريافت پول
  2. بهبود ارائه خدمات به مشتريان
  3. مديريت بهتر منابع حاصل از فروش
  4. توسعه روابط مشتری و خدمات 
  5. مکانیزم تحویل بهتر محصولات و خدمات را با توجه به تقاضا و با حداقل تاخیر
  6. بهبود بهره وری و عملکرد کسب و کار 
  7. کاهش هزینه‌های انبار 
  8. تقویت مدیریت موجودی
  9. به حداقل رساندن اتلاف و دستیابی به کارایی در سراسر فرآیند

POS مایکروسافت چیست؟

 به تازگي شركت مايكروسافت با عرضه يك دستگاه POS جديد با نام Dynamic Point of Sale شرايطي را فراهم آورده تا مغازه‌هاي كوچك نيز بتوانند از مزاياي اين روش فروش بهره مند شوند. در اين پايانه از نرم افزار معروف و كاربردي  Accounting Professional كه براي امور حسابداري استفاده مي شود، بهره گرفته شده است.

نحوه عملکرد دستگاه

این دستگاه، منابع داده مختلف را در سراسر زنجیره ارزش خرده‌فروشی گرد هم می‌آورد.  به‌طور منحصربه‌فرد تجربیات را در سراسر سفر خریدار انتها به انتها از طریق مجموعه‌ای از قابلیت‌ها به هم متصل می‌کند. تجربیات شخصی مرتبط‌تر و برتری عملیاتی را برای سودآوری پایدار ارائه می‌دهد. اين دستگاه با هر رايانه اي كه به CPU پنتيوم 3 با 2/1 گيگا هرتز سرعت مجهز باشد مي تواند كار كند. اين دستگاه از سوي ديگر با بسياري از سخت افزارهاي مرتبط با پايانه هاي فروش از جمله پين پدها، پرينترها و اسكنرهاي باركد نيز هماهنگي دارد. با کمک این دستگاه مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای با مایکروسافت جهانی شد.

مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای با مایکروسافت

چرا مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای با محصولات مایکروسافت؟

در مدیریت فروشگاه با محصولات مایکروسافت هم مي توان تمام داده هاي حاصل از فروش را به همراه دستگاه POS بر روي يك رايانه ذخيره كرد.  هم اين كه براي ذخيره اين اطلاعات از يك رايانه مستقل بهره برد. به كمك نرم افزارهاي همراه اين دستگاه، مديران فروشگاه مي‌توانند در هر لحظه به ميزان فروش، تعداد مشتريان و دريافت گزارشات دستيابي داشته باشند فضاي كار با اين نرم افزارها نيز شبيه ساير محصولات مايكروسافت است.

البته يك سطح ديگر براي مدیریت فروشگاه با محصولات مایکروسافت در نظر گرفته شده كه كارمندان جز نيز مي توانند با دسترسي ها پايين تر، به بررسي ميزان فروش بپردازند. اين امكان در نسخه جديد اين دستگاه، بسياري از مشكلات نسخه هاي قبلي كه مديران را وادار مي كرد براي بررسي حساب ها، از يك برنامه ديگر استفاده كنند، برطرف نموده است.

مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای با مایکروسافت

یکپارچه‌سازی در محصولات مایکروسافت

مايكروسافت معتقد است اين دستگاه نسبت به سيستم هاي قبلي فروش مزيت هاي بسياري دارد. از آن جمله ميتوان به صفحات لمسي ، ميانبرهاي كليدي و اسكنر باركد اشاره كرد. همه اين موارد باعث مي شوند تا عمليات فروش سريعتر صورت پذيرد. به عنوان مثال در يك كافي شاپ، دكمه هاي روي اين دستگاه را مي توان با اشكال گرافيكي مختلف پوشاند و به اين وسيله، به راحتي قيمت هر محصول را وارد كرد.

از سوي ديگر ميتوان براي مجموعه اي از محصولات يك كليد مخصوص روي دستگاه در نظر گرفت كه با فشردن آن، ليست تمام محصولات زير مجموعه آن ظاهر شود.

پس از انتخاب محصول، نوبت به دريافت پول مي رسد و شما مي توانيد هم پرداخت با كارت را انتخاب كنيد. هم نقدا پول را دريافت كنيد. اين دستگاه قابليت ورود عكس هاي گرافيكي از رايانه را نيز دارد. شما مي توانيد از اين عكس ها به دلخواه براي نمايش بر روي صفحه POS استفاده كنيد.

از ديگر امكانات اين دستگاه مي توان به قابليت داشتن فرمت هاي تصويري مختلف براي كاركنان متفاوت اشاره كرد. اين دستگاه قابليت منحصر به فرد ديگري نيز دارد. به اين معني كه وقتي بر اساس داده‌هاي مديريت، ذخيره كالايي رو به پايان مي گذارد. سيستم به طور اتوماتيك يك درخواست خريد براي مديريت فروشگاه صادر مي كند.

در نرم افزار اين سيستم، امكاني تعبيه شده كه به كمك آن مي‌توانيد پر فروش ترين كالاها و پر خريدترين مشتريان را نيز رديابي كنيد. مدير فروشگاه همچنين مي‌تواند براي مشتريان مخصوص خود، همواره يك تخفيف ويژه در نظر بگيرد. به اين ترتيب با هر بار خريد، اين تخفيف به صورت خودكار اعمال مي شود. مهمترين مزيت اين سيستم را ميتوان سادگي استفاده و نصب در مغازه هاي كوچك دانست. به نظر مي‌رسد قيمت اين دستگاه مناسب باشد و با امكاناتي كه دارد، كمك خوبي براي مديران باشد.